HISTORIA I CELE
Stowarzyszenie powstało w 1999 roku z inicjatywy Dyrektora Ośrodka pana Franciszka Chlebka oraz pracowników SOSW. Początkowo nosiło nazwę STOWARZYSZENIE NA RZECZ NIEPEŁNOSPRAWNYCH WYCHOWANKÓW SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO w NOWYM SACZU. Ta 10-cio członowa nazwa była dużym utrudnieniem w promowaniu Stowarzyszenia. Wprawdzie, każdy kto ją usłyszał wiedział czym się zajmujemy, ale potrzebna była nazwa-hasło, łatwiej wpadająca w ucho, także charakteryzująca działalność. Tak więc w 2008 roku zmieniliśmy nazwę na STOWARZYSZENIE TĘCZA PRZY SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM W NOWYM SĄCZU. Dlaczego TĘCZA – bo kojarzy się ze szczęśliwym dzieciństwem, radością, nadzieją i spokojem po burzy. Można także odnieść się do biblijnego znaczenia tęczy -jako przymierza z BOGIEM.
Stowarzyszenie w ciągu 15 lat musiało zmienić nie tylko nazwę, ale także dostosować się do wielu wymagań prawnych. Zmieniły się także formy finansowania naszej działalności. Początkowo główny trzon dochodów stanowiły darowizny od firm i osób prywatnych, składki członkowskie oraz nawiązki sądowe. Te ostatnie po 2004 roku całkowicie ustały, natomiast pojawiła się możliwość pozyskiwania 1% podatku.
W 2004 roku nasze stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego jako jedno z 13 w Nowym Sączu.
W ciągu 15 lat zorganizowaliśmy ok. 120 turystyczno–edukacyjnych. Niektóre wycieczki były kilkudniowe i organizowane nie tylko dla przyjemnego spędzenia czasu. W przypadku naszych uczniów jest to działanie integrujące ze społeczeństwem, podnoszące samodzielność, dające możliwość zobaczenia osobiście miejsc, o których uczą się w szkole. Także przeżywanie pozytywnych emocji w kontakcie z naturą, sztuką, architekturą jest bardzo cennym elementem terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Sześć razy średnio co 2-3 lata organizowaliśmy pielgrzymki dla dzieci i ich rodzin- 150 cio osobowe. Były to najczęściej wyjazdy do Łagiewnik, ale zawsze przy okazji zwiedzaliśmy jeszcze Wawel ,Tyniec, Wiśnicz Mogiłę lub Lipnicę. Raz byliśmy w Ludźmierzu. Były to wyjazdy bardzo cenne dla rodzin, które obciążone wychowywaniem dzieci niepełnosprawnych nigdy nie byli np. na Wawelu. Poza tym poznają się wymieniają doświadczeniami, pocieszają no i oczywiście modlą. Często jak mija dłuższy czas dopytują kiedy będzie następny taki wyjazd.
Organizowaliśmy także turnusy rehabilitacyjne nad morzem. Pomagamy załatwić sprawy organizacyjne, zamawiamy bilety, dopłacamy tym dzieciom, które nie mają dofinansowania lub nie stać ich na dopłaty. Nasi uczniowie zwiedzili całe wybrzeże Morza Bałtyckiego od Świnoujścia do Krynicy Morskiej. Przy okazji zwiedzamy inne ciekawe miejsca i okoliczne atrakcje turystyczne.
Finansujemy remonty i naprawy sprzętu potrzebne w SOSW. Nie są to wielkie inwestycje z wyjątkiem remontu holu w starym budynku. My głównie działamy jak takie małe pogotowie, wtedy kiedy nie ma pieniędzy z innych źródeł a prace należy pilnie wykonać.
Kupujemy sprzęt rehabilitacyjny, sportowy oraz materiały i pomoce edukacyjne jako wyposażenie pracowni i gabinetów specjalistycznych. Ze względu na dużą różnorodność potrzeb rewalidacyjnych podopiecznych, konieczne jest posługiwanie się specjalistycznymi narzędziami diagnostycznymi, sprzętem rehabilitacyjnym i pomocami naukowymi. Staramy się te sprzęty kupować i udostępniać dzieciom i nauczycielom, żeby jakość oddziaływań rewalidacyjnych była wysoka i efektywna.
Staramy się dostarczać dzieciom wiele radości, poprzez organizację dużych imprez dla wszystkich wychowanków ośrodka. Są to Dzień Sportu - połączony z Dniem Dziecka, Festiwal Radość Tworzenia ze Św. Mikołajem, oraz Majówkę dla dzieci mających nauczanie w domach.
Kupujemy też nagrody dla uczestników różnych konkursów organizowanych w ośrodku.
Członkami Stowarzyszenia są obecni i byli pracownicy SOSW. Wszyscy, którzy angażują się w działalność Stowarzyszenia pracują bezpłatnie w formie wolontariatu. Co wcale nie znaczy, że nie jesteśmy wynagradzani. Wynagrodzenie jest wielkie i przyjmuje różne formy i kolory. Począwszy od uśmiechu zadowolenia, radości, szczęścia malującego się na twarzach dzieci a skończywszy na dostrzeganiu efektów edukacji terapii i rehabilitacji. Poza tym jesteśmy na co dzień obdarzani wielką bezinteresowną i bezwarunkową miłością.
Celem stowarzyszenia jest:
⇒prowadzenie działalności rewalidacyjnej na rzecz osób niepełnosprawnych;
⇒podejmowanie działań służących dobru wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzinom;
⇒pomoc w usamodzielnianiu się niepełnosprawnych wychowanków naszego Ośrodka;
⇒podejmowaniu działań na rzecz poszerzania i unowocześniania bazy Ośrodka na potrzeby niepełnosprawnych wychowanków;
⇒wspieranie działań zmierzających do podnoszenia kwalifikacji kadry ośrodka i pedagogizacji rodzin.